Kapteeni Henrik Porkka lupaa kilpailukykyisen Ducksin
Vantaa Ducksin viime kauden kapteeni, 202-senttinen keskipelaaja Henrik Porkka, jatkaa pelejään Ducksissa myös ensi kaudella.
En oikein osa lopettaa, kun kasassa on hyvä porukka, hän perustelee päätöstään. Tosin päätökseen vaikutti myös Ducksin jääminen ykkössarjaan. Liigaa Henrik Porkka ei enää tavoittele, siihen ei aika enää riitä, hän toteaa.
Porkka työskentelee nykyään sijoitusneuvojana. Se on vaihteleva ja myös vaativa työ, joka vaatii mieheltä aikaa ja keskittymistä.
Mutta vaikka Henrik Porkan mieli el liigaan halaja, niin kyllä viime kaudella olisi ollut mukava voittaa ykkössarja, mies toteaa.
– Voittaminen on aina kivaa, eikä tiedä miten siinä olisi sitten käynyt liigakarsinnoissa, jos olisimme sinne päässeet. Mehän voitimme Raision Loimun syksyn harjoitusottelussa, hän sanoo.
Viime kauden ykkössarjan voitti Lempo-Volley, joka ei kuitenkaan onnistunut päihittämään Loimua karsinnoissa Mestaruusliigaan.
Tulevalle kaudelle Porkka lupaa iskukykyisen ankkalauman, joka lähtee voittamaan jokaista ottelua. Nimiä hän ei vielä paljasta, mutta suostuu sanomaan sen verran, että osa kokeneista pelaajista jää pois. Sen sijaan osaavia tekijöitä tulee tilalle, hän vakuuttaa.
– Kyllä me taistelemme mestaruudesta ja lähdemme voittamaan jokaista peliä, 28-vuotias Porkka lupailee.
Viime kausi oli Mika Rajalan ensimmäinen Ducksin päävalmentajana ja tulevalla kaudella työ jatkuu. Kokenut, maajoukkuetta myöten pelannut Porkka, kertoo keskustelleensa paljon Rajalan kanssa peleistä ja taktiikoista. Yhdessä käytiin läpi suunnitelmia ja tekemisiä. Samalla kaavalla jatketaan myös tulevalla kaudella.
– Vaikka Mika on valmentaja, niin usein on apua siitä, että asiat voidaan puida myös kenttäpelaajan näkökulmasta. Kentällä asiat näkee toisin kuin kentän laidalla, Porkka pohtii.
Tulevan kauden aikana Porkka toivoo myös vakautta Ducksin talouteen. On järkevää pysyä ykkössarjassa ja laittaa taloudelliset perustat kuntoon, hän sanoo.
Ottelutapahtumiin olisi hänestä kiva saada mukaan myös enemmän nuoria. Nuoret pelaajat ovat lajin tulevaisuus ja jokainen peliin tuleva nuori tuo mukanaan myös vanhempansa, hän muistuttaa.
Henrik Porkka on pelannut ankoissa kaudesta 2022-2023 alkaen, mutta piti syksyllä 2024 puolen vuoden tauon, kun uudet työkuviot verottivat miehen voimia.
Kuva: Timo Takamäki
Vantaa Ducks
Tiedotus/Katarina Koivisto
