Markus Maidlan pelaajasopimuksen myötä Vantaa Ducksin rosteri on valmis
Markus oli ensimmäisissä treeneissä noin 10-vuotiaana. Muutettuaan Suomeen ja pienen tauon jälkeen homma jatkui Rantaperkiön Iskun D-pojissa. – ”kerkesin jonkin verran pelata D-pojissa ja siirryin sitten C – poikiin”. Markus joutui uutena ankkapelaajana Vantaa Ducksin tiedottajan kysymysten ristituleen.
- Miksi valitsit lajiksesi lentopallon?
-Faijani pelasi aikoinaan lentopalloa, joten laji tuli sitä kautta tutuksi. - Onko sinulla tavoitetta lentopallouralle?
-Tavoitteena olisi päästä pelaamaan kotikaupunkini Pärnun liigajoukkueeseen, samaan saliin, mistä kaikki aikoinaan alkoi. - Oletko aina urallasi pelannut yleispelaajana?
-En. Aloitin junioreissa keskitorjujana, mutta pikkuhiljaa siirryin yleispelaajaksi. - Onko sinulla jotakin lentopalloidolia, jota olet nuorempana ihaillut? Onko joku valmentaja, jota erityisesti arvostat?
-Varsinaista idolia ei ole ollut. Valmentajista arvostan erityisesti Mimmu Salmijärveä ja Toomas Jasminia. - Mikä sai sinut tekemään pelaajasopimuksen Vantaa Ducksiin?
-Seuran ja valmentajien tavoitteet sekä mahdollisuus kehittyä pelaajana. - Onko tulevassa joukkueessa sinulle tuttuja pelaajia?
-On. Suurin osa on tuttuja jo viime kaudelta, ja uusienkin kanssa olen pelannut aiemmin vastakkain. - Onko sinulla opittavaa kokeneimmilta yypeiltämme Ville Kattelukselta, Otso Hakalalta tai Asikaniuksen Manulta?
-Varmasti. Kaikilla on jo liigakokemusta, joten heidän tekemisestään on paljon opittavaa. - Mikä on suosikkielokuvasi?
-Varsinaista suosikkia ei ole, mutta Christopher Nolanin ja Guy Ritchien elokuvat toimivat hyvin.
- Minkälaisesta musiikista tykkäät?
-Aika paljon fiiliksen mukaan. Ei ole yhtä tiettyä genreä. - Minkälaisia unelmia sinulla on työelämään liittyen? Opiskeletko vai oletko töissä?
-Tänä vuonna tarkoitus on opiskella avoimessa yliopistossa ja tehdä samalla töitä. - Onko sinulla jotakin elämänohjetta tai mottoa?
-Kannattaa keskittyä asioihin, joihin itse pystyy vaikuttamaan. - Miten henkinen kanttisi kestää lentopallopelin ratkaisuhetkillä?
-Pysyn yleensä melko rauhallisena. Toki pieni jännitys kuuluu asiaan. - Mitä odotat tulevalta kaudelta?
-Joukkueen kehittymistä ja eteenpäin menemistä. Myös omaa kehitystä pelaajana. - Motivoiko sinua Vantaa Ducksin tavoite palata Mestaruusliigaan?
-Totta kai. Hieno tavoite, hyvä joukkue ja oikeat ihmiset ympärillä – siitä on hyvä lähteä rakentamaan tavoitetta. - Mikä on kasvattajaseurasi?
-Lentopallourani alkoi Pärnun VK, mutta virallinen kasvattajaseurani on Rantaperkiön Isku.
Tervetuloa Vantaa Ducksiin Markus. Mukava saada tavoitteellinen, lahjakas ja nuori yleispelaaja joukkueeseemme. Markuksen pelaajatiedotteen julkistuksen myötä rosterimme on valmis. Kahdellatoista pelaajalla lähdemme parantamaan viime kauden sijoitustamme. lentopallon miesten ykkössarjassa.
Vantaa Ducks
Tiedotus/Pekka Krook
