Kova käsi ja reikä päässä!
Röhkön Kaatajista Vantaa Ducksin hakkuriksi siirtyvä Aksu Oran vahvuus tulee kuin Korson Apteekin hyllyltä: ”Kova käsi ja reikä päässä”. Hakkurin tontille asettuva pelaaja on tuttu näky myös beach volley kentiltä. Tällä kaudella hän on pelannut Vantaa turnauksessa ankkalegendan Marko Määttäsen parina. On kunnia saada hänet tiedotuksemme piinapenkkiin. Vastaukset eivät ole perusliirumlaarumia. Aksu on persoonallinen pelaaja. Hän tuo väriä ja oman panoksensa ankkarosteriimme.
- Minkä ikäisenä aloitit lentopallon?
-Olisikohan ollut ala-asteella 5-luokalla, nuorempana D-junnuna, eli minkähän ikäisiä silloin ollaan ehkä 12?
- Miksi valitsit lajiksesi lentopallon? Onko suvussasi lentopalloilijoita?
-Olin harrastanut eri lajeja nuorena, ja tuntui että en löydä omaa lajia. Veljeni aloitti minua ennen lentopallon ja ajattelin että ehkä minäkin kokeilen. Sinne sitten jäin vaikka ei lentopallokaan ehkä silloin vielä ihan omalta hommata tuntunut. En kuitenkaan osannut lopettaakkaan vaikka monta kertaa mielessä kävi Ehkäpä nyt taakse katsoessa voi olla iloinen siitä että en lopettanut, koska nykyään jopa väitän tästä hommasta tykkääväni.
Isä ja isän veli ovat pelanneet myös lentopalloa. Mahtoikohan heille tulla sitten lentopallo tutuksi ukin kautta. Ukilta löytyy ikämiehistä yli 30 mitalia, joista noin puolet kultaa. Olen kyllä niin kiitollinen, että minulla on todellinen teräsukki,joka vieläkin pelaa lentopalloa ja on muutenkin kova urheilu mies! Ja hauskana faktana: ukilta löytyy myös voitto Mauno Koivistosta, joka oli pelatessaan vielä tasavallan presidenttinä pelien aikaan. Myös näytösottelun on ukki pelannut Olympiastadionilla 50v miehissä naisten liigan voittanutta joukkuetta vastaan, oliko jopa kymmenen tuhannen ihmisen edessä. Ja ei siitäkään tappiota tietenkään tullut
Niin ja on ukin isä myös lentopalloa kuulema pelaillut. Eli kyllä laji suvussa kulkee.
- Onko sinulla tavoitetta lentopallouralle?
-Katse vain tässä kaudessa, kun paluun teen parketille. Pidemmällä katse ei ole nyt. Jos sitä ehjänä pysyisi ja olisi hauskaa. Ei kai sitä sen kummempaa nyt ole mielessä lajin suhteen.
- Mille pelipaikalle olet tulossa Vantaa Ducksiin?
-Hakkuri
- Onko sinulla jotakin lentopalloidolia, jota olet nuorempana ihaillut? Onko joku valmentaja, jota erityisesti arvostat?
–Kaksi idolia. Ukki (isoisä) ja isoveljeni. Molempia fanittanut mutta vähän eri syistä. Ukkia pitkän uran, saavutusten ja hyvien vinkkien kautta. Sitten isoveljeä toki hyvien taitojen kautta, mutta myös siten että aina piti yrittää olla yhtä hyvä kuin veli. No nyt vihdoin pääsen pelaamaan myös ykkössarjaan. Toki harmikseen veljellä kroppa ei lentopalloa kestänyt ja ura loppui lyhyeen. Mutta voin ainakin sanoa saavuttaneeni saman sarjatason. Toki vanhempana, eli veli oli parempi kuitenkin vissiin…
“Edu” (Juha) Kettunen on koko lentopallo urani pelastaja ja hänelle kuuluu erittäin suuri kiitos!! Ilman häntä pelaamiseni olisi loppunut varmasti aikoja sitten. Hän nimittäin otti minut mukaan isoveljeni treeneihin kun hän pelasi Kontulan kunnossa. Siellä edu korjasi iskulyönti liikkeeni kuntoon ja pääsin jatkuvista olkapää ongelmista eroon. Ei tätä lyönti kättä olisi ilman Edua!!! Aivan mahtava valmentaja ja hieno ihminen.
- Mikä sai sinut tekemään pelaajasopimuksen Vantaa Ducksiin?
-Hyvä porukka kasassa pelaajista valmentajaan. Treeneissä on hauska käydä, kun joukkue on täynnä mukavia tyyppejä, niin entuudestaan tuttuja kun uudempiakin.
- Onko tulevassa joukkueessa sinulle tuttuja pelaajia?
-On aika iso osa moni jo ennen viime kauden täytepelaajan paikkaa ja moneen tutustuin viime kaudella.
- Onko sinulla opittavaa kokeneimmilta pelaajiltamme?
-Aina on opittavaa, se tässä lajissa on hienoa. Katsotaan jos tuolta Taavilta oppisi jotain hakkurin paikan saloja lisää.
- Mikä on vahvuutesi lentopalloilijana?
-Kova käsi ja reikä päässä
- Mikä on suosikkielokuvasi?
-Eipä taida olla, huono muisti niin en edes meinaa muistaa mitä olen kattonut
- Minkälaisesta musiikista tykkäät?
-Aivan laidasta laitaan, minulta löytyy ehkä sekavimmat soittolistat genrejen puolesta
- Minkälaisia unelmia sinulla on työelämään liittyen? Opiskeletko vai oletko töissä?
-Jos löytäisi työn, josta oikeasti nauttii eikä se olisi väkisin vääntää. Opiskelen tällä hetkellä maisteri- vaiheessa strategista rahoitusta ja analytiikkaa Lappeenrannan yliopistossa. Samalla teen varastolla töitä.
- Onko sinulla jotakin elämänohjetta tai mottoa, joka auttaa sinua elämässäsi?
-“Kaikella on tarkoitus” ollut pitkään motto elämässä. Auttaa vähintäänkin löytämään jotain positiivista kaikesta.
- Miten henkinen kanttisi kestää lentopallopelin ratkaisuhetkillä?
-Pistetilanne ei vaikuta peli tyyliin. Aina annetaan kunnolla kättä.
- Mitä odotat tulevalta kaudelta?
-Hyvää meininkiä ja paljon voittoja.
- Motivoiko sinua Vantaa Ducksin tavoite palata Mestaruusliigaan?
.Olisihan se hienoa tällä jengillä nostaa Ducksi takaisin sinne mihin se kuuluu.
- Mikä on kasvattajaseurasi? Missä seurassa olet viimeksi pelannut?
-Puma volley
-Röhkön kaatajat, aluesarja
- Mitä beach volley merkitsee sinulle?
-En oikeasti osaa vastata tähän, 15min olen miettinyt ja ei mitään tule mieleen mitä tähän voisi vastata…. Monipuolista urheilua johon palaa kaikki aika ja raha Joskus hauskaa joskus ei.
Aksu Oran sopimuksen myötä on Vantaa Ducksin kahdentoista pelaajan rosterista julkistettu yksitoista pelaajaa. Torstaina 27.8. klo 08.00 julkistetaan kahdestoista pelaaja.
Ja pidä mielessäsi 29.8. Lumossa pelattava 69-harjoitusturnaus, jonka suojelijana on Punainen Kuu Oy. 12.30 Vantaa Ducks kohtaa PuMa Volleyn. 14.30 ovat vastakkain PuMa ja Rantaperkiön Isku. Turnaus päättyy 16.30 Vantaa Ducksin ja Rantaperkiön Iskun keskinäiseen mittelöön.
Kuva: Teemu Pitkäkoski
Vantaa Ducks
Tiedotus/Pekka Krook
