Kokemus jylläsi ykkössarjan kärkikamppailussa, Vantaa Ducks voittoon

Kokemus jylläsi ykkössarjan kärkikamppailussa, Vantaa Ducks voittoon

Vantaa Ducks – Kuortaneen valmennuskeskus 3-0 (25-23, 28-26, 25-16)

Nuorten maajoukkueen valmennuskeskus Kuortaneelta tuli Korson Lumoon Vantaa Ducksin vieraaksi marraskuun viimeisenä päivänä. Vaikka päivä oli pimeä, kentällä oli täyttä ilottelua. Ottelua seuraamaan oli tullut 266 katsojaa.

Kovat syötöt ja onnistunut hyökkäyspeli olivat Kuortaneen päävalmentajan Matti Alatalon etukäteen nimeämät avaimet sunnuntain pelin voittoon. Ducksin puolesta taas puhui valmentaja Mika Rajalan mukaan kokemus.

Ensimmäisen erän alussa Kuortane oli vahvempi varsinkin torjuntapelissä. Siinä, missä Ducksin torjunnat päätyivät rajoista leveäksi Kuortaneen torjunnat olivat tehokkaita. Myös vieraiden syöttöpeli oli vahvaa.

Ducksin kokemus kuitenkin jylläsi lopuksi. Henrik Porkka, joka tällä kertaa pelasi hakkurin tontilla, oli tehokas sekä hyökkäyksessä että torjunnassa. Antti Vallin hyökkäsi pariin otteeseen tehokkaasti keskeltä ja Ville Kattelus syötti totutun hienosti. Vaikka Kuortane johti erää jo 21-23 erä loppui 25-23 Katteluksen kahden syötön jälkeen.

Toisen erän Kuortane aloitti vahvasti. Kapteeni Janne Kolehmainen oli tehokas sekä torjunnassa että hyökkäyksessä. Vantaa Ducks taas sortui syöttövirheisiin ja epävarmuuksiin syötön vastaanotossa. Vieraat ottivat johdon heti erän alussa ja ero kotijoukkueeseen oli parhaimmillaan kuusi pistettä tilanteessa 16-22.

Henrik Porkan syöttövuoro toi ankat jo parin pisteen päähän tilanteeseen 20-22 ja sen jälkeen Ville Katteluksen tehokas hyökkäys tilanteeseen 22-23. Vieraat pääsivät eräpalloon, mutta niin vaan ankat taistelivat tilanteen numeroihin 24-24 ja 25-25. Kalle Penttisen torjunta ja 26-25, jonka jälkeen vieraat hyökkäsivät ja 26-26. Ville Katteluksen hyökkäys ja ässäsyöttö siivittivät jatkopallojen jälkeen Ducksin erävoittoon 28-26.

Kolmas erä alkoi Maxim Sadovnikovin ässällä, mutta sen jälkeen ote siirtyi nopeasti isännille. Kalle Penttisen torjunnoilla ja hyökkäyksellä tilanne oli nopeasti 5-2. Miikka Väisäsen hyökkäykset ja Matias Siika-ahon puolustus toi vieraat tilanteeseen 5-3, mutta sen jälkeen erä oli Ducksin. Kuortaneen joukkueelta tuli kasa virheitä ja tilanne oli pian 16-7.

Vaikka vieraiden puolella muutamia onnistumisia tulikin ja ankat tekivät virheitä, erän voittajasta ei missään vaiheessa ollut epäselvyyttä. Kuortane pääsi pari kertaa viiden pisteen päähän, mutta erä selvästi Ducksille 25-16, ja näin ollen koko ottelu numeroin 3-0.

Ottelun parhaina pelaajina arvovaltainen raati Toni Laamanen ja Jali Taajamo palkitsivat joukkueiden kapteenit, Kuortaneen valmennuskeskuksesta Janne Kolehmaisen ja Vantaa Ducksista Henrik Porkan.

Kuva: Sami Nurmi

Vantaa Ducks

Tiedotus/Katarina Koivisto

Posted in Vantaa Ducks.